TUTUKLU ARABALAR

04
Oca2018

TUTUKLU ARABALAR

Malumunuz bugünlerde sıkça duyduğumuz konuların başında geliyor kaçak araç ithalatı. Eskilerin o çok meşhur araba galerilerinin sahiplerine şimdi Emniyet Genel Müdürlüğünün kaçakçılık bürosunda rastlamak mümkün. Konuya çok derinlemesine girip, kafa karışıklığı yaratmaya gerek yok. Ancak sizin ya da bir arkadaşınızın başına gelmeyecek bir olay da değil. Bu sebeple biraz değinmekte ve işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bilgiler vermekte fayda var.

 

O halde umarız başınıza gelmez diyerek, yaşanabilecekler hakkında ufak bilgiler verelim. Suç elbette ki araç ithalatı sırasında devletten kaçırılan vergilere dayanıyor. Ama mağdurun kimin olacağını kestirmek çok mümkün değil. Çünkü çocukken çok oynağımız oyunlardan olan yakan top oyunu, bu olayda yakan arabaya dönüşmüş durumda  Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki; araçların, galerilerin vitrinlerinde ışıl ışıl sergilendiği gibi ülkemize tertemiz ve sorunsuz şekilde sokulmadığını anlamanız bir sabah kapınızda polis memurlarını görmenizle başlıyor. Bu örneği çoğaltmak mümkün ama hiçbir örnek bir diğerinden daha teselli edici değil maalesef. Çünkü bakımını aksatmadığınız, vergilerini günügününe ödediğiniz, satmaya kıyamadığınız evinizin bir bireyi haline gelen canım otomobilinizin çocuğun elinden oyuncağını alır gibi bir gün içinde elinizden alınması mümkün.

Neden böyle bir olay yaşayabileceğinizi kısaca açıklamak gerekir ise; o çok güvendiğiniz galerilerin, sizin o çok sevdiğiniz aracınızı ülkemize ithal ederken ödemesi gerekenden daha az vergi ödemek adına çok çeşitli yollara başvurduğunu söylemek mümkün. Sizin bunu bilmeniz ise imkansız. Çünkü siz o aşamada alacağınız aracınıza dair hayaller kurarak evinizde çayınızı yudumluyorsunuz. Sonra parasını eksiksiz ödeyerek aracınızı aldığınızda da ithalat aşamasında gerçekleştirilen hileleri bilmeniz veya anlamanız pek mümkün değil.

Maalesef gerçekleşen bu hileyi anlayacağınız tek an, aracınız için yakalama kararı alındığını polislerden öğrendiğiniz an oluyor. Sonrası ise malumunuz. Aracınızın elinizden alınması hemen o an gerçekleşiyor. Ayrılma sahnelerinin pek çeşitli olduğunu tahmin etmek de güç değil. Ama herkesin kesin olarak yaşadığı şeyin adını koymak mümkün, mağduriyet. Yapılacak şeyler ise oldukça kısıtlı. Ancak önemle belirtmek isteriz ki böyle bir durumla karşılaşır iseniz (umarız başınıza gelmez) tüm belgelerinizi hazır etmeniz gerekmekte. Nedir bu belgeler ? Aracın satın alırken almış olmanız gereken fatura, uygunluk belgesi, gümrük belgeleri, ruhsat örneğiniz ve diğer mevcut evraklar. Bu belgelerin işinize yaracağı yerler ise Mahkemeler. Tüketici olarak Tüketici Mahkemesinden iade talepli dava açmak, Savcılığa Suç Duyurusunda bulunmak ya da Gümrük ve Ticaret Bakanlığından zararınızın giderilmesini talep etmek yapabileceklerinizin arasında yer alıyor. Tabi ki bu aşamada konuya vakıf bir avukattan bilgi ve yardım almanızı tavsiye ederiz.

Konuyu kısaca açıkladıktan sonra bizim size yapabileceğimiz diğer bir yardım ise, emsal bir kararı paylaşmak olabilir. Danıştay 10. Daire’nin almış olduğu bir kararda (2014/4428E. 2014/8071K. 23.12.2014 tarihli) Bakanlığın kusurlu sorumluluk gereğince zararları gidermesi gerektiği ifade olunmuştur. Bu karar biraz olsun yüreklere su serpmişse de yargılama sürecinin herhalükarda sabır gerektiren ve yorucu bir süreç olduğunu söylemek zorundayız. Bu açıklamalarımız sonrasında siz okuyucularımıza ileteceğimiz en büyük dileğimiz, evinizin bir bireyi haline gelmiş aracınızın böylesi bir olay ile tutuklanmasına şahit olmamanız. Mağdur olan okuyucularımıza ise en kısa vakitte güzel bir kavuşma diliyoruz.

 

 

Uyarı!


Dolandırıcılar tarafından Atalan Hukuk Bürosu adıyla, aranarak para tahsilatı yapılmak istendiği öğrenilmiştir. Büromuz tarafından aranılarak para tahsilatı işlemi yapılmadığını ve arayan bu şahıslara itibar edilmemesi gerektiğini bilgisini kamuoyunun dikkatlerine önemle sunarız.

This will close in 10 seconds